Kullanıcı Adı:
Şifre:

Corsair HX750i İncelemesi [Bebek Adımları]
OneTreeHill
Konu Sahibi

20 Temmuz 2017; 11:41:40
Selam millet, uzunca bir süreden sonra yeni bir incelemeyle karşınızdayım. İncelediğim ilk güç kaynağı 2011 yılında Silverstone Strider Silver 1000W. Aslında tam olarak inceleme denemez, Türkiye'de diğer editörlerin yaptığı kutu açılımı tadında yüzeysel bir çalışmaydı. O dönemler güç kaynağı konusunda fazla bilgim olmadığı için elinden daha fazlası gelemezdi. Daha sonra yabancı bazı sitelere öykünerek 200$K civarı bir harcama yapıp farklı bir şeyler çıkartmaya çalıştım ama biraz daha araştırınca ortaya tutarlı sonuçlar çıkartmak uğruna yaptığım bunca uğraşın amaçsız oluğunu anladım. Elimde teknik veriler vardı fakat bunlar tutarlılığı olmayan ampirik verilerdi. Gel zaman git zaman bu işe iyice kafayı takmaya başladım. Bilgi edindikçe incelemeye çalıştığım bu ürününün bilgisayardan bağımsız inanılmaz bir elektrik, elektronik bilgisi gerektiren bir bileşen olduğunu anladım. Buna ek olarak tutarlı sonuçlar elde etmek için gerekli cihazların fiyatı inanılmaz derecede yüksek. Techpowerup editörlerinden Aris'le en son konuştuğumda 35$K civarı bir harcama yaptığını ve bir süre sonra bu yapılan harcamaları hesap etmeyi bıraktığını söylemişti. Güç kaynağı inceleme konusunda jonnyguru efsane olarak görülür fakat yaptığı çalışmalarda en üst nokta Aris'dir. Hatta üst düzey bilgisini ve teçhizatlarını kullanarak 80 Plus'a rakip ve onlara göre çok detaylı bilgiler sunan Cybenetics sertifikasını ortaya çıkarttı. Bu incelemeye başlarken beni güdüleyen unsurlar diğer incelemedikilerle hemen hemen aynı. Yapılan incelemeler fazlaca yüzeysel ve hatalı. Güç kaynağı konusunda bu durum yabancı incelemelerde de böyle olmakla birlikte yerel basında daha bir ayyuka çıkıyor. Şu zamana kadar yapılan tek kabul edilebilecek çalışma zamanında darkhardware'in Çizgi'nin ekipmanlarını kullanarak yaptığı inceleme. O da malum şu an yayında değil. Durum böyle olunca bende kolları sıvamaya karar verdim ve ilk kurban olarak Corsair'in üst segmentte konumlandırdığı Platinum verimliliğe sahip HX750i.


Platinum sertifikaya sahip olan bu ünite tüm gücünü 50 ° C ye kadar verebiliyor. Ünitenin içinde bulunduğu sıcaklık arttıkça devre elemanlarına olan baskı da artıyor. Bir güç kaynağının gerçekte ne kadar kaliteli olduğunu anlamak istiyorsanız bunu ortam sıcaklığını 10-15 ° C arttırıp alacağınız sonuçlara tekrardan bakarak yapabilirsiniz.

Corsair diğer farklı konumdaki ürünlerinde olduğu gibi bu üniteyi üretmek içinde CWT üretim bandını kullanmış. Bu ünitedeki oluşan ısıyı uzaklaştırmak için FDB bir fan yer alıyor. Bu fan hem sessiz çalışırken hemde yatak yapısı sayesinde uzun bir süre boyunca hizmet ediyor. Güç kaynağının boyutu ATX standartlarından biraz uzun fakat her ATX kasaya sorunsuz sığacaktır.Yukarıdaki tabloda ünitenin tekli +12V kanalı olduğu şeklinde belirtilse de HX750i çoklu +12V modunda çalışacak şekilde tasarlandı. Corsair'in belirttiğine göre bütün HXi lerin +12V kanalında 8 pin CPU ve PCIe konnektörlerine akıp koruma sınırı 40A olarak ayarlanmış. 24 Pin ATX Konnektörü de aynı şekilde. Diğer modüler olan 6 pin sata ve molex konnektörlerinde de OCP sınırı 40A. Corsair Link yazılımı sayesinde akım koruma olan OCP'yi açıp kapatabilirsiniz.
Kurulumunu rahat bir şekilde yapabileceğiniz kadar yeterli sayıda ve uzunlukta konnektörler mevcut. Full Tower kasalarda bile sıkıntı yaşamazsınız. Aşağıdaki resimlerde görüldüğü gibi standart slim kablolar kullanılmış ve kablolar 18 AWG kalınlığında.


Diğer Corsair güç kaynaklarında olduğu gibi kocaman bir kutu karşımızda. İki adet kutu kullanılmış. Dış kutu özelliklerin listelendiği tabela görevindeyken esas korumayı iç kutu sağlıyor. Kutu tasarımında güç kaynağının tema rengiyse olan mavi ve siyah. Kutu üzerinde durulan detaylar Platinyum verimlilik sertifikası, sıfır rpm fan modu ve yedi yıl garantisi. Güç kaynağı ikinci kutunun içinde ilave olarak zarar görmemesi için süngerle çevrelenmiş ve kadife bir kılıfın içinde duruyor. Modüler kablolar ise bir çantada toplanmış.Güç kaynağının ön kısmında bulunan stickerda güç kaynağının düşük yüklerde fanının çalışmayacağı ve bu durum için endişelenmemesi gerektiği belirtilmiş. Açma kapama anahtarı AC girişin yanında yer alıyor ve ön kısım klasik petekli bir yapıda. Dış yapıdaki malzeme ve işçilik açısından herhangi bir problem yok. Mat bir yapıya sahip olduğu için dış yüzey dış koşullardan etkilenmiyor. Her iki tarafta da modelin yazdığı bir sticker, arka kısımdaysa güç özellikleri yer alıyor.

Ön kısıma moüler panel, Corsair Link bağlantısı ve fan test butonu konumlandırılmış. Butona basıldığında geri çekilene kadar fan dönmeye devam ediyor. Güç Kaynağı Corsair Link yardımı ile bilgisayar ile iletişim kurarken ledin renkleri yeşil ve kırmızı olarak değişiyor.Eğer kırmızı ışık yanıyorsa güç kaynağı ile veri akışı sağlanıyor demek.

Güç kaynağı boyutları ağabeyi olan HX1000i ile tamamen aynı. Diğer OEM üreticilerinin uyguladığı politikayı Corsair'de burada kullanmış ve kullanılan pcb ve kasanın boyutları birebir aynı. Herhangi bir güç kaynağını tasarım olarak fazla değişmesine imkan yok fakat Corsair'in kullandığı ızgaradaki paralel çizikler güç kaynağının üst kısmında devam ediyor ve diğer ürünlerden görsel olarak kısmen de olsa ayrılmasını sağlıyor.


Şu ana kadar kadar yüzeysel detaylarla ilgilendik şimdiye olayın kalbine geçiş yapıyoruz. Daha önce belirttiğim gibi HX1000i ile aynı platform kullanıldığı için iç kısımda da kullanılan parçalar birbirine oldukça benzer. HX750i güç çıkışı daha düşük olduğu için bazı parçalarda değişiklikler var. Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi anolog komponentler temel ünitenin birimlerini kontrol ederken bir mikro denetleyici Corsair Link ve analog komponentler arasındaki bağlantıyı sağlıyor. Yazılımın temel fonksiyonuysa fan hızının ayarlamaya imkan verirken +12V kanalı tekli ve çoklu hat olarak geçiş yapabiliyor, çekilen gücü görebiliyorsunuz. Birincil tarafta yer alan ısı emiciler oldukça küçük ikincil kısımdaysa hemen hemen ısı emici yok diyebiliriz. Bunun esas sebebi güç kaynağı verimliliği arttıkça kayıp enerji azılıyor ve doğal olarak ortaya daha az ısı çıkıyor.

AC girişin hemen başında iki adet Y kondansatör yer alıyor ve diğer tarafta PCB de dört Y kondansatör var bunların iki tanesi köprü diyottan sonra. Diğer transiet filter devre elemanlarıysa iki adet X kondansatör ve iki adet CM boğucu bobin. Köprü diyot olarak 25A kapasitesinde bir adet ısı emiciye tutturulmuş GBJ25L06 bulunuyor. APFC( Active Power Factor a.ka Aktif Güç Faktörü) iki adet Infineon IPP50R140CP mosfet ve bir adet C3D08060A boost diyot kullanıyor. Bulk kondansatör olarak iki adet Nippon Chemi-Con(400V, 390uF, 105°C, KMR) tercih edilmiş. Bunlar yaşanan elektrik kesintilerinde yedek ups gibi enerji sağlayan kaynakların devreye girmesi gereken sürede oluşan geçikmede güç kaynağına anlık enerji veriyor.
Bu seviyede beklendiği gibi lehimleme kalitesi oldukça yüksek. Herhangi bir çapak ya da ince hat mevcut değil. Inrush Current ( a.ka ani akım. Güç kaynağı ilk açıldığında çektiği anlık voltaj değeri. APFC kondansatörleri şarj akımı için anlık ani akım üretiler bu röle ve bazı komponentlere zarar verebilir.) koruma amacıyla NTC termistor ve elektromanyatik röle kullanılmış.

Ana anahtarlar iki adet Infineon IPP50R140CP mosfet. İkincil kısımda 12V kanalı altı adet Infineon BSC014N04LS mosfetine emanet ve iki adet Chemi-Con elektrolik kondansatörler bulunuyor. Sağ kısımda bulunan dikey baskı devre kartında Voltaj Regülatör Modülleri bulunuyor. İkinsinde de kullanılan ortak Pwm Kontrolcü Anpec APW7159 ve her Voltaj Regülatörü Modülü üç adet M3004D kullanıyor. Ayrıca baskı devre kartında bir adet LM2904 op-amp yer alıyor.Toplamda üç adet gözleme amacıyla entegre devre var. Weltrend WT7502 X1, Weltrend WT7518 X2. Bunlar 12V kanalının OCP korumasından sorumlu ve Link üzerinden bunları devre dışı bırakabilirsiniz. Güç kaynağının Link ile iletişim kurabilmesi için bir adet PIC32MX mikro işlemcinı kullanmış. Bu sayede +3.3V, +5V, +12V kanallarının voltaj okuması yapılabilir, fan hızı görüntüleyip ayarlanabilir, güç giriş ve çıkışları kontrol edilebilir hatta OCP açıp kapanabilir. Modüler baskı devre kartında Enesol ve Apaq Polimer Kondansatörler var. Bunlar fazlada ripple olarak bahsettiğimiz dalgalanmaları filtrelemek için.

Soğutma kısmını FDB yatak tipini kullanan 135 MM boyutunda R135P (12 V, 0.22 A) üstleniyor. Sıvı temelli bir yatak tipi olduğundan kullanım ömrü biraz daha uzun ve daha sessiz. Zaten günlük kullanımda normal şartlarda fan dönmeyeceği için fanın sesini duyma olasılığı pek yok.

Link Yazılımı

Arayüzde +12V, +5V, +3.3V, +5VSB kanalları aynı olarak listelenmiş ve buradan çekilen gücü görebiliyorsunuz. Ayrıca verimlilik hesabı ve buna bağlı olarak sistemin gerçekte tükettiği güç ve pirizden çekilen güç bilgisi de yer alıyor. Güç kaynağının sıcaklığını görebildiğiniz panelde ayrıca fanın devride bulunuyor. Fan devrine tıklayarak fanın hızını % olarak ayarlayabileceğiniz gibi farklı sıcaklık seviyelerine göre fan profili de oluşturabilirsiniz. En son kısımdaysa +12V kanalının tek hatlı mı yoksa çok hatlı mı olacağını seçebiliyorsunuz.

Giriş kısmında dediğim gibi güç kaynağı incelenmesi en zor, çok fazla teknik bilgi isteyen ve en maliyetli bilgisayar bileşeni. Son kullanıcılar tarafından fazla önemsenmese de sistemin kalbi olan güç kaynağı diğer bileşenleri besliyor. Hele Türkiye'de olup şebeke hattında problem yaşıyorsanız seçtiğiniz güç kaynağının önemi bir kat daha artıyor. Yaşanan dalgalanmalar sonucu oluşan zarar anlık olmasa bile zamanla sistem bileşenleri üzerinde sıkıntılara yol açabilir. Sonuç olarak güç kaynağında sorun yaşarsanız bu tüm sistemin çuvallaması anlamına geliyor. Bu nedenle güç kaynağı seçerken son derece dikkatli olmanız gerekiyor. Sonuçta alacağınız iyi bir güç kaynağının ömrü sistemin diğer bileşenlerinden çok daha uzun olacak ve epeyce bir süre size hizmet edecektir. İncelemelerde değişeceğim kısımlar güç kaynağının performansı, ses ve sıcaklık seviyesi, devre elemanları kalitesi ve ürün özellikleri olacak.

Test Sistemi

Bir güç kaynağını bilgisayara bağlayarak test edemezsiniz. Yapabileceğiniz en basit inceleme ortalama 5K$ gibi bir fiyata fastauto ya da sunmoon gibi firmalardan hepsi bir arada güç kaynağı test ünitesini almak. Bu yöntem benim kullandığım yönteme göre maliyeti daha az fakat sonuçları da daha az tutarlı ve sunduğu veriler daha kısıtlı.Testlerin tekrarlandığında aynı sonuçları almanız için ilk başta şebekenin salınımlarından etkilenmeyen temiz bir AC kaynağa ihtiyacınız var. Bunun için kullanılması gereken cihaz ayarlanabilir AC enerji kaynakları. Fiyatları 8000$ civarında olduğundan ve Türkiye'de bulunmadığı için yerine Sinüs UPS kullanmaya karar verdim. Şebeke hattından izole temiz bir kaynak sağlıyor ve çıkış voltajını 230V'ye ayarlanmış şekilde testlerimi gerçekleştirdim. Kullandığım cihazsa FSP Knight 3 KVA Online Sinus UPS. Fiyatı en son 2500 Tl civarındaydı. Güç kaynağı AC kaynağa doğrudan bağlanmıyor. Çekin gücü hesap etmek için arada Power Metre bulunuyor. Kullandığım cihaz Everfine PF9901. Doğruluk oranı yüksek TRUE RMS bir cihaz fakat en iyilerinde de değil. Jonny de bu ürünü kullanıyor. Bu iş için en uygun alet güç analizörü fakat fiyatları baya bir yüksek. Power Metre ile AC Watt'ı, Güç Faktörünü, AC Voltaj ve Amper değerlerini ölçüyor. Verimliliği hesaplamak için DC tarafta çekilen güç ile AC tarafta çekilen güce bölüyoruz. Priz tipi güç ölçerler kullanışsızdır fakat Alman forumlarında methiyelerini duyarak yedek amaçlı bir adet Brennenstuhl Primera-Line PM231E temin ettim. Sonuçlar o fiyata göre oldukça tatminkar. 80 Plus sertifikasında Gold seviyesinde güç kaynağının %20,%50 ve %100 gibi durumlarda verimliliği ölçülür. Verimlilik seviyesi Platinyum ve Titanyum olduğunda %10 luk aşamada devreye giriyor. Testlerde aldığım sonuçlar 80 Plus ile çelişebilir. Bunun en temel nedeni farklı ekipmanlara sahibiz ve onlar testleri 23 °C de gerçekleştiriyor. Bunlara ilave olarak yapacağım testlerde 80 Plus yapmadığı düşük güç tüketimlerinde de verimliliği ölçeceğim. Günlük hayatta genellikle güç kaynağı düşük yük tüketiminde çalıştığı için bunun daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bu düşük yük seviyeleri 20W, 40W, 60W ve 100W. ATX kılavuzunda ayrıca 5VSB kanalının verimliliğini ölçülmesinin gerektiği belirtiliyor. Ölçüm yapılacak yük seviyeleriyse ≤0.225W, ≤0.45W,≤2.75W. 2010 yılında Avrupa Birliği elektronik cihazların bekleme modunda çekeceği gücün 1 Watt'dan az olması gerektiğini belirten bilgisayar Enerji İle İlgili Ürünler kılavuzu yayınladı. Daha sonra 2013 yılında güncellemeye gidilerek sınır 0.5 Watt'a düşürdü. Bu yüzden teşt aşamalarına bunu aşamayı da dahil ediyoruz. Test sistemindeki diğer en önemli parçaysa Electronic DC Loader. Yani yük cihazı. Uyguladığınız yükü tam olarak anlık bilmeniz için bu cihazlara ihtiyacınız var. Ekran kartı gibi sürekli güç değişkenligi olan bileşenlerle bunu yapamazsınız. 1500W bir güç kaynağını test edecek bir düzenekte DC Loaderlara yaklaşık 7.5$K civarında bir masraf yapmanız lazım fakat bu aşamaya en sona bıraktığım için para suyunu çekti ve kullandığım cihazlar biraz home made oldu. +3.3V ve +5V kanalına yük uygulamak için çift kanallı Kunkin KL283kullandım. +5VSB kanalına uygulanan yük en fazla 3A olduğu için daha önceden aldığım Re Load Pro'yu kullanıyorum. +12V kanalındaysa iki farklı cihaz var. Bunlardan biri anahtarla kontrol edilen 800W kapasitedeki ahşap kutuda bulunan dirençler. İkinci +12V yük cihazıysa resimlerde kulplu olarak görünen basit bir op amp devresiyle yapılmış ayarlanabilir 300W kapasitede bir yük cihazı. Yük cihazlarını temin ettikten sonra gerekli cihaz Text Fixture. Sonuçta doğrudan güç kaynağını yük cihazlarına bağlayamazsınız. Arada konnektörlerin ve yük cihazlarının bağlanacağı bir devre kartı olması lazım. Bu iş için hazır ürünler fakat hem 2$K civarı hem de son kullanıcının temin etmesi mümkün değil. Bende kendi ara bağlantı noktası olan devre kartını kendim yaptım. Ayrıca bu karttan ripple ölçümü yapılabilecek bağlantı noktaları var. Bu arada bu ölçümleri kafanıza göre yapamıyorsunuz. Intel'in oluşturduğu "ATX12V Power Supply Design Guide" adında bir kılavuz var. Üreticilerde bu kılavuza tabi. Bu kılavuzda olması gereken voltaj değerleri ve ripple seviyeleri, güç kaynağı boyutu vs her şey hakkında bilgi var. Bu Text Fixture'yi yaparken de bu Kılavuza uyuyorsunuz ve yük cihazları ve güç kaynağı arasındaki belirli noktalara dirençler koymanız lazım. DC kanallardaki ripple'i yani dalgalanmayı ölçmek için kullanılabilecek tek cihaz osiloskop. İncelemelerde genelde Stingray DS1M12 usb kullanılıyor ama iş görse de bazı testlerde bant genişliğinden dolayı sınırlama yapıyor. Bu iş için dört kanalı Rigol DS1104Z kullanacağım. Ölçme kriterlerim Intel'in kılavuzundaki gibi olacak. Zaten detayları osiloskoptan çekilmiş resimlerde görebilirsiniz .Ripple güç kaynağının DC hatlarda ki AC dalgalanma ve gürültüyü temsil eder. ATX standartlarına göre +12V ve -12V kanalı için olması gereken en yüksek değer 120mV, +5V,+3,3V,+5VSB kanalı içinse bu değer 50 mV. Bunların üstünde çıkan sonuçlar başarısız olarak kabul edilecek. Güç kaynağı alırken basında bakılan incelemelerde en dikkat edilmesi gereken konu ripple ölçümleri. Çünkü ripple performansı sistem kararlılığında, hız aşırtmada ki performansında önemli rol oynar. Ripple'dan sonra ölçülecek önemli kriterse DC Kanallarının voltaj regülasyonu. Intel'in standartına göre +12V,+5V,+3.3V,+5VSB kanallarının kabul edilebilir voltaj regülasyonu aralığı ±5%. Eğer voltaj değerleri bunun altına iner ya da üstüne çıkarsa güç kaynağı başarısız sayılıyor. Voltaj ölçümlerinde kullandığım cihaz UNI-T UT61E. Doğruluk seviyesi TRUE RMS fakat bu iş için Fluke gibi bilenen ürünler daha doğru tercih olsa da şimdilik bununla idare edeceğim. Güç kaynağını test ederken ortam sıcaklığı oldukça önemli. Oda sıcaklığında yapılan testler kasa içini simule etmeyeceğinden test sonuçlarının pek bir anlamı kalmıyor. Bazı siteler bunu göz önüne alarak güç kaynağını hep düşük hem de yüksek sıcaklıklarda test ediyor. Intel'in ATX kitapçığında güç kaynağının tam gücünü 10 to 50 °C'de sorunsuz bir şekilde verebilmeli. 80 Plus'ın belirttiğine göre testler 23 °C gerçekleşiyor. Günlük kullanım göz önüne alındığında test yapılan sıcaklık oldukça iyimser ve gerçeği yansıtmıyor. Güç kaynağının yüksek sıcaklıkta göstereceği performans onu kötü rakiplerinden ayırabilecek en iyi kriter. İyi bir güç kaynağı tam gücünü 50 °C de sorunsuz bir şekilde vermesi gerekirken orta seviyede bir güç kaynağı bunu 40 °C de yapabilmeli. Kabul edilebilir en son seviyeyse 25 °C tam gücünü vermeli. Sabit bir ortam sıcaklığı yakalayabilmek için. 50X50CM bir kutu yaptım. Tüm testler sırasında güç kaynağı kutunun içinde. Üst kapağa ısı kaynağı olarak dört adet 80W toplamda 320W lamba monte ettim. Testler sırasında kutunun sıcaklığı 37 °C - 47 °C arasında değişiyor. zaten test verilerinde bu değerleri paylaşacağım. Sıcaklıkları ölçmek için iki adet termometre kullandım. Bunlardan biri Votcraft K204. Diğeriyse yedek amaçlı UNI-T UT325. Güç kaynağının test ederken aynı anda ses seviyesini ölçemezsiniz. Bunun ana nedeniyse ortamda ses seviyesinin çok fazla olması. On-Line UPS ve Yük cihazları fazla ısı ürettiklerinden olukça fazla ses çıkartıyorlar. Durum böyle olunca bende farklı yük seviyelerinde güç kaynağı çalışırken fan devirlerini kaydettim ve sessiz uygun bir ortamda o devirlerde ses seviyesi testlerini gerçekleştirdim. Fan devrini ölçmek içinse iki farklı yöntemi kullanıyorum. Eğer güç kaynağı dijitalse direk devir bilgilerini oradan alıyorum. Öyle bir şansım yoksa klasik yöntem olan takometre kullanıyorum. Cihaz UNI-T UT372. Ses ölçümü konusu oldukça detaylı prosedürler içeriyor. İyi bir ses analizörünün fiyatı 2$K seviyesinden başlıyor. Üstelik sadece bu cihazı almakla bu işten kurtulamıyorsunuz. Buna ilave olarak bu iş için izole edilmiş akustik bir oda lazım. Cihazı alsam bile o odayı inşa etmek oldukça maliyetli ve teknik bilgi istiyor. Fan testlerinde kullandığım klasik tekniği kullanacağım. Gecenin bir yarısında kulağım hiçbir ses algılamıyorken testler gerçekleşecek. DBA Metre CEM DT-805. Cihazın ölçebildiği en düşük eşik 30 DBA. Testler gerçekleşirken ölçülebilen en düşük ortam gürültü seviyesi 32.4 DBA. Yani 32.4 DBA'yı 0 DBA olarak da kabul edebilirsiniz. İlerde bu test yöntemini geliştirmeyi düşünüyorum.Voltaj Regülasyonu - Verimlilik - Genel Tablo

Aşağıdaki resimler aslında hemen hemen tüm testi özetliyor ve güç kaynağının hakkında temel bilgileri veriyor fakat bu tabloya ilave olarak daha detaylı verilerde paylaşacağım. Testler klasik olarak %10, %20, %30, %40, %50, %60, %70, %80, %90, %100 seviyesinde yapılıyor. Bunlara ilave olarak birde tam kapasitesini görmek için %110 test yapıyoruz. Son olarak ilave olarak +12V ve +5V, +3.3V kanallarını çapraz olarak yüke sokuyoruz. İlk testte +5V ve +3.3V kanallarına %100 yük uygularken +12V kanalına 0.10A yük uygulanıyor. Bu test aynı zamanda güç kaynağının Haswell Ready olup olmadığını da belgeliyor. İkinci çapraz yük testindeyse +12V kanalına %100 yüklenip diğer kanallara minimum yük uygulanıyor.


Voltaj Regülasyonu

Intel'e GöreAşağıdaki yer alan tablolarda güç kaynağının DC Hatlarına 40 Watt'dan başlayıp tam yük seviyesine kadar uygulanan farklı yük aralıklarındaki Voltaj Regülasyonunu göreceğiz. İlk resimde farklı yük seviyeleri simgelenirken ikinci resimde farklı güç kaynaklarıyla karşılaştırmak amacıyla ölçülen tüm değerlerin ortalaması alınıyor. Ayrıca ilk resimdeki kırmızı çizgler Intel'in söylediği sınırı belirtiyor.

12V

5V

3.3V

5VSB
İlk göreceğiniz resimler Intel'in Atx Kılavuzuna göre belirttiği Ripple seviyeleri.

Intel Atx GöreÖlçülen

Farklı yük seviyelerinde yapmış olduğum ölçümler.Aşağıdaki tablolarda güç kaynağı %100 yük altındayken el ettiği Ripple sonuçlarını paylaştım. Bu tabloların amacı güç kaynağını farklı güç kaynaklarıyla karşılaştırabilmenizi sağlamak. Dört farklı kanal için dört farklı tablo oluşturdum.


Dalga formunda görmeniz amacıyla osiloskoptan alınan ekran görüntüleri. Sarı kanal +12V, Açık Mavi kanal +5V, Pembe kanal +3.3V, Mavi kanal +5VSB.
Resimler Sırasıyla

Güç Kaynağı Kapalı - Güç Kaynağı Açık - %10 Yük - %20 Yük - %30 Yük - %40 Yük - %50 Yük - %60 Yük%70 Yük - %80 Yük - %90 Yük - %100 Yük - %110 Yük - CrossLoad 1 - Cross Load 2


Verimlilik

İlk grafikte yük seviyesi 10-100% yük seviyeleri arasındaki verimlilik yatay düzlemde gösteriliyor.Karşılaştırma Verimlilik

Bu grafikte diğer güç kaynaklarıyla karşılaştırmak amacıyla yukarıda yer alan verimlilik değerlerinin ortalaması alınıyor.Düşük Seviyede Verimlilik

Bu sefer ortalaması alınan yük aralığı 40-100WDüşük Güç Tüketimi

Başta söylediğim gibi 80 Plus verimlilik ölçmeye %20 seviyesinden itibaren başlıyor. Bu aşamada güç kaynağı 40W-60W-80W-100W seviyelerindeki verimliliği ölçülecek. Bu sayede güç kaynağı sistem boşta çalışırken ne kadar verimli oluyor onu göreceğiz.

Testlerde 40W seviyesi hariç verimlilik %80 altına düşmedi.5VSB Verimlilik

Intel ATX kılavuzunda 5VSB kanalının verimliliğiyle ilgili verdiği bilgilere göre 100 mA yük seviyesinde 50%, 250 mA yük seviyesinde %60, 1A yük seviyesinde 70% verimlilik değerleri verebilmesini öneriyor. Bizde testlerde bu üç farklı yük seviyesiyle işlemi gerçekleştiriyoruz.

Aldığımız sonuçlar tavsiye edilenlerin üstünde. 5VSB kanalının genel olarak verimlilik oranları düşük olur. Intel'in kılavuzundan bağımsız olarak 80 Plus testleri 5VSB kanalını kapsamadığı için bazı üreticiler bu kanalı ihmal ediyor.Bu tablodaysa güç kaynağı açık fakat herhangi bir kanala yük uygulanmıyor. Boşta çalışıyor.


Sıcaklık

Bu tabloda soğutmada görevli fanın devriyle delta giriş çıkış sıcaklıklarını göreceksiniz. Sıcaklıklar delta cinsinden yani ortam sıcaklığından güç kaynağından çıkan sıcaklık çıkartılmış. Ortam sıcaklığı 37 °C- 47 °C arasında değişiyor. Sıcaklıklarla ilgili daha fazla detayı performans testleri kısmının ilk tablosundan da görebilirsiniz.Gürültü

Son tabloda fan devri ve oluşturduğu ses seviyesini grafikte anlamaya çalışacağız. Güç kaynağı çalıştığı sıcaklık normal şartlardan ortalama 10 °C daha yüksek olduğu için günlük kullanımda fan daha düşük devirlerde çalışacaktır. Ses izolasyonu yapılmış özel bir kutu ya da oda olmadığı için sesi normal şartlarda ölçtüğümden sıfır ortam sesinde ölçülen düzey 32.4 DBA. Zaten cihazın en alt eşiği de 30 DBA. Ölçümleri daya iyi anlayabilmeniz açısından ayrıca video da paylaşıyorum.Sıcaklık ve Ses Seviyesini diğer güç kaynaklarıyla karşılaştırabilmeniz için aşağıdaki tablolarda iki veriyi de bir arada veriyorum. İlk resimde güç kaynağına %50 yük uygulanıyor. İkinci resimde güç kaynağına %100 yük uygulanıyor. Daha önce dediğim gibi kullandığım ses ölçüm cihazı ortamda sıfır ses varken ölçebildiği en düşük seviye 32 DBA. Yani ses seviyesi 32 DBA olarak gösteriliyorsa güç kaynağının fanı ya çalışmıyor ya da duyulamayacak kadar düşük ses çıkartıyordur.Corsair HX750i Türkiye'de ortalama 850 TL'ye bulunabiliyor. Rakiplerinin fiyatları da bu seviyelerde. Amazon üzerinden alınırsa 150 TL civarında maliyet daha aşağıya çekilebilir. Fiyatı ve sunduğu kapasiteye bakıldığında pek fiyat performans ürünü gibi gözükmüyor. Zaten firmada böyle bir konumlandırma yapmıyor, üst seviyelerde konumlandırılmış bir ürün. HX750i genel olarak değerlendirmek gerekirse yüksek verimliliğe sahip, mükemmel ripple performansı sunan ve üst düzey voltaj regülasyonu olan kullanıcısına uzun yıllar stabil bir şekilde hizmet edebilecek üst düzey bir güç kaynağı. Güç kaynağının değinebileceğim bir iki ufak eksik özelliği olduğu için önce onlarla başlayayım. Fan profilinin hızı biraz daha iyileştirilebilirdi. Burada sorun sesli olması değil fazla sessiz olması. Bu kadar yüksek sıcaklıklarda test etmeme rağmen fan biraz geç devreye giriyor. Düz mantık düşünüldüğü zaman bu iyi gibi gözükebilir fakat devre elemanlarının ömrü sıcaklıkla doğrudan ilgili. Benim tavsiyem Link yazılımında bir profil oluşturulup fan biraz daha erken devreye sokulmalı. Düşük devirlerde kullanılan fanın sesini duymak mümkün değil zaten. 24 Pin ATX Konnektörü biraz zor girip çıkıyor. Güvenlik sebebiyle mi bu böyle yoksa konnektörün kalıbında mı sorun var anlayamadım. Son olumsuz değinebileceğim kısımsa Link Yazılımı. Eskiye göre çok yol alınsa da hala kusursuz değil. Özellikle düşük güç tüketimlerinde çekilen gerçek güçte gerçeğe göre biraz daha düşük gözüküyor. HX750i fluid dynamic bearing yatak tipini kullanan 135MM çapında bir fana sahip. Fan kanat yapısı ve yatak tipi olarak oldukça sessiz. Gerçi bundan bahsetmek biraz yersiz çünkü fan dönmüyor. Standart kullanıcıların güç kaynağının fanının boşta ya da webde gezerken dönmesini görmesi imkansız. Hatta oyun oynarken de başlarda dönmeyecek bir süre sonra yarı çalışır yarı durur bir vaziyette takılacaktır. Ses konusunda HX750i benden rahatlıkla geçer not alıyor. Hatta AXi serisi klasik 120MM fan kullandığından dolayı ses konusunda AXi serisinden bile daha başarılı. Gelelim güç kaynağı seçerken dikkat edilmesi gereken verimlilik, ripple, voltaj regülasyonu gibi konulara. HX750i platinyum seviyesinde verimlilik sunan bir güç kaynağı. Bu verimliliği düşük güç tüketimlerinde bile sunarken ortama verimlilik %94 seviyelerinde. Demode, sertifikası olmayan bir güç kaynağı kullanıyorsanız HX750i ile birlikte faturanızda düşüş görmeniz olası. Verimlilikteki yüksek başarı ripple ve voltaj regülasyonu konusunda da devam ediyor. DC kanallardaki voltaj regülasyonunda farklı yük seviyelerinde meydana gelen voltaj değişimi ortalama 1,25% civarında. Diğer olumlu özellikleriyse yedi yıl garantisi, fan test buton, digital arayüzü, çoklu ya da tekli 12V kanalı, full modüler yapısı.

Üst düzey bileşenlerden oluşan bir sistem topluyorsanız ve aldığınız güç kaynağının kafanızda soru işareti bırakmadan size uzun yıllar boyunca hizmet etmesini bekliyorsanız HX750i mutlaka seçeneklerinizden biri olmalı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 31 Aralık 2017; 15:31:43 >


En Beğenilenler Tüm Yorumları Aç

Eline emeğine sağlık üstad, incelemelerini özlemişiz.
donanımcı123 - bir yıl önce

donanımcı123
20 Temmuz 2017; 11:48:12
Eline emeğine sağlık üstad, incelemelerini özlemişiz.REDSTONE
20 Temmuz 2017; 12:14:39
Eline sağlık Emre.

Bahsettiğin PSU test sistemini hallettin sanırım ?

Buna gelen 1 yanıtı gör.


OneTreeHill
Konu Sahibi

20 Temmuz 2017; 13:23:37

quote:

Orijinalden alıntı: REDSTONE

Eline sağlık Emre.

Bahsettiğin PSU test sistemini hallettin sanırım ?


Aslında tam olarak halledemedim ama daha fazla beklemenin manası yok. Elimde üç tane daha incelenmiş güç kaynağı var onları da yayınlarım kısa süre işinde. Benim iş bilgisayar parçası alırken bekleyip bir üst modelini alayıma döndü. Testi geliştirmenin sonu yok. Şimdilik böyle idare etsin. Eksik kalan aşamalar Inrush Current, Transiet Load, HoldUp Time test kısmı.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


REDSTONE
20 Temmuz 2017; 15:09:21
Bence şu şekli ile bile ülkemiz için farklı boyutta bir PSU incelemesi olmuş. İnşallah senin gözündeki eksikler de tamamlanınca dahada iyi bir hal alacaktır.

Seninle konuştuğumuz zaman lafı da geçmişti. Ülkemizde özellikle PSU noktasında bu tarz incelemeler maalesef ki yok. Hatta dünya genelinde bile 1-2 tane tam anlamıyla var denebilir. Sende arkalarından tam gaz devam ediyorsun.


Bu mesajda bahsedilenler: @OneTreeHill


rixeos
20 Temmuz 2017; 15:32:27
Ilginc psu anlatimi boyle detayli ilk defa gordum< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >Cessabit
20 Temmuz 2017; 15:38:10
Teşekkürler, çok detaylı ve bilgilendirici olmuş.

Bu inceleme ise diğer yapılan donanım incelemeleri ney? Göz gezdirme sanırım.white_power
20 Temmuz 2017; 15:57:33
Eline sağlık güzel inceleme gerçekten.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >Arranger.
20 Temmuz 2017; 16:23:15
Güzel inceleme elinize sağlık.Firienholt
20 Temmuz 2017; 16:26:39
JonnyGuru tadında bir inceleme olmuş Ülkemizde de böyle incelemeler görmek gerçekten güzel. Elinize sağlık.black modern
20 Temmuz 2017; 19:46:21
kaliteli bir inceleme olmuş bende tt grand rgb 850w ile hx750 arasında kalmıştım yıllardır corsair kullanmış ve memnun kalmış biri olarak iki psu yu karşılaştırdım biri gold biri platinum güç tasarrufluydu tt hem daha ucuza geldiği için hemde 100w daha fazla olduğu için tt yi tercih ettim 2 gün önce elime ulaştı gayet güzel ama garanti konusunda kesinlikle corsairi hiçbirşeye degişmem.SeSioN
20 Temmuz 2017; 22:02:59
İnceleme için teşekkürler ama bir kaç sorum var..

1- Bu ürünlerin garanti süresi 10 yıl olmadı mı?
2- Fan dönmüyor ve sıcaklıkların parçaların ömrünü azalttığını tarzı yazmışsınız 10 sene garantisi varsa ömrü azalsa ne olacak ki sonuçta bozulsa garantiye gönderilir yanlışmıyım? ayrıca kendimiz fan hızı ayarlayamıyormuyuz otomatik her zaman çalışacak şekilde?


Buna gelen 1 yanıtı gör.


elektürükçü
20 Temmuz 2017; 23:08:08


Bu mesajda bahsedilenler: @sınav_testmis_kanka


massacrer
21 Temmuz 2017; 10:00:07
DonanımHaber'de gördüğüm en iyi inceleme sanırım bu. İlk defa kendimi uluslararası bir sitede inceleme okuyor gibi hissettim. Eline sağlık hocam.


Bu mesajda bahsedilenler: @OneTreeHill


OneTreeHill
Konu Sahibi

21 Temmuz 2017; 19:17:13

quote:

Orijinalden alıntı: SeSioN

İnceleme için teşekkürler ama bir kaç sorum var..

1- Bu ürünlerin garanti süresi 10 yıl olmadı mı?
2- Fan dönmüyor ve sıcaklıkların parçaların ömrünü azalttığını tarzı yazmışsınız 10 sene garantisi varsa ömrü azalsa ne olacak ki sonuçta bozulsa garantiye gönderilir yanlışmıyım? ayrıca kendimiz fan hızı ayarlayamıyormuyuz otomatik her zaman çalışacak şekilde?Doğru kutuda 7 yazında 10 yıl olarak güncellendiğini unutmuşum, düzelteyim. Düz mantık öyle düşünülebilir ama zamanla coil whine gibi sorunlarla da karşılaşılabilir bu yüzden. O da garantiye git gel zaman kaybı olur. Ben olsaydım ses duyulmadığı için güç kaynağının fanını sürekli en düşük konumda çalışması şeklinde ayarlardım. Ya da fanın çalışmaya başlaması için sıcaklığı oda sıcaklığı + 10 derece şeklinde ayarlardım.Xefion
22 Temmuz 2017; 23:54:30
Jonnyguru su incelemenin eline su dokemez mukemmel bi inceleme olmus. Kablo uzunluklarina iliskin birsey yoktu sanırım ben mi kacirdim emin olamadim o da belirtilirse çok sevinirim. Brde seasonic tarafından yapiluyor sanırım bu Hx serisi.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.


OneTreeHill
Konu Sahibi

23 Temmuz 2017; 14:41:45

quote:

Orijinalden alıntı: Xefion

Jonnyguru su incelemenin eline su dokemez mukemmel bi inceleme olmus. Kablo uzunluklarina iliskin birsey yoktu sanırım ben mi kacirdim emin olamadim o da belirtilirse çok sevinirim. Brde seasonic tarafından yapiluyor sanırım bu Hx serisi.

Kablo uzunlukları üçüncü tabloda yazıyor. Aslında Corsair Seasonic ile uzun süredir çalışmıyor. Şimdilik giriş seviyesi ürünleri Great Wall'a. Orta düzey ve üst seviyenin bir kısmını CWT'ye. AXi ler Flextronics. Aslında Seasonic vs olması çok fark etmiyor çünkü Corsair kullanılacak bileşenleri tek tek seçiyor üretim firmalarıda montajı yapıyor. Zaten bu işlerde devre tasarımı kullanılan malzeme önemli.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


Xefion
23 Temmuz 2017; 19:15:57
evet sonra farkettim uzunluklari ellerine saglik keske ekran kartlarida boyle devresine kadar incelense :)< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @OneTreeHill


berkbozkus
25 Ağustos 2017; 0:20:18
Rm850 güç kaynağım yeni yandı. Yerinde Hx1000i aldım. Bu güç kaynağına uygun bir UPS tavsiye eder misiniz? Simüle Sinus problem olabiliyormuş gibi bir şeyler okudum yabancı forumlarda. Online UPS tavsiye etmişler. Pek anlayamadım.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


OneTreeHill
Konu Sahibi

25 Ağustos 2017; 14:27:38

quote:

Orijinalden alıntı: berkbozkus

Rm850 güç kaynağım yeni yandı. Yerinde Hx1000i aldım. Bu güç kaynağına uygun bir UPS tavsiye eder misiniz? Simüle Sinus problem olabiliyormuş gibi bir şeyler okudum yabancı forumlarda. Online UPS tavsiye etmişler. Pek anlayamadım.

Eğer hattınızda salınım fazlaysa ve eşeği sağlam kazığa bağlamak istiyorsanız sinüs ups kesin çözüm. Ama şunu unutmayın tüm sinüs ups ler seslidir. Sesten rahatsızsanız ufak bir fan mod yapmanız gerekir. Kullanacağınız sistem bileşenleri neler ve onun haricinde çevre birimleri takacak mısınız cihaza. Ona göre bir şey önereyim.

Bende bu ürün var. https://forum.donanimha...gk--101899322#101899322

Buna gelen 2 yanıtı gör.


Corsair HX750i İncelemesi [Bebek Adımları]