Kullanıcı Adı:
Şifre:

KALORİFER VE DOĞALGAZ TESİSATI SORU CEVAP SAYFASI (GÜNCEL)
livingston
Konu Sahibi

1 Mayıs 2011; 1:36:48
Bu sayfamızda kalorifer tesisatı hakkında akla takılan hertürlü soru ve görüşlerinizi dile getirebilirsiniz.

Kullanılacak malzeme, Maliyetler hakkında bilgi, Sonradan çıkan problemler ve çözümleri.

Elimizden geldiğince bilgimiz yettiğince kalorifer sistemleri üzerine her türlü soruya cevap vermeye çalışacağız.


DOĞALGAZ TESİSATINI KİMLER YAPABİLİR.
İlk olarak bir konuya açıklık getireyim gerek kalorifer tesisatı gerek doğalgaz tesisatı gerekse evinizin su tesisatı bunların tamamını yapacak olan kişi ısı/doğalgaz/mekanik olarak geçmesine rağmen işciliği yapacak olan kişi bilgimiz su tesisatçısıdır.
Bildiğimiz su tesisatçısı derken şöyle birde ayrım yapmak gerekmektedir.
Plastik borunun icadından sonra 30 tl lik kaynak makinesini eline alan kapıcı dahi ben tesisatçıyım diye kart bastırıp tesisatçı edasıyla her işe atlamaya başlamıştır.
Örneğin şuan oturduğum mahallede abartısız 100 den fazla tesisat/ısı/doğalgaz dükkanı/firması geçtiğimiz günlerde neredeyse hepsini dolaştım içlerinden max %10 luk bir bölümüne usta diyebiliriz. Hatta ismini vermeyeyim nette tanınmış büyük bir firmanın dahi elinde işi bilen usta olmadığını farkettim.
Bir tesisatçı Doğalgaz tesisatı çekebilmesi için aşşağıda sonradan ekleyeceğim belgeleri alması gerekmektedir.
Buraya kadar olan yazımda anlatmaya çalıştığım bir tesisatçıyla doğalgazcı arasındaki farktır.
Doğalgaz tesisatı çekildikten sonra manometre ile tesisatçı kaçak olup olmadığına ve kaçak yoksa işleri bitmiş demektir gerisi iğdaş yetkili mühendisin görevidir.


KALORİFER TESİSATINI KİMLER YAPABİLİR?
Bir üstteki yazımda belirtmiş olduğum gibi kalorifer tesisatını gene tesisatçılar ve sözde tesisatçılar yapabilir ama bu tesisat aslında doğalgaz tesisatından daha çok dikkat etmeniz gereken bir konudur.
Doğalgaz tesisatında tesisatı usta yapar yetkili mühendis kontrol edip projesini çizer ardından iğdaş bünyesindeki mühendis kontrol edip gaz açar ama kalorifer tesisatını usta yapar ve kimse konrol etmez!
Doğalgaz da hata payı yok denecek kadar azken kaloriferde bu pay çok yüksektir hangi boru kullanıldı, kaç mt boru döşendi, boru çapları uygunmudur, gereksiz dirsek kullanılmışmı, radyatör ağızları doğru bırakıldımı, kaynak duğru sıcaklıkta yapıldımı, borularda çapak oluştumu buna benzer işin daha onlarca püf noktası ve ayrıntısı vardır bu işi yapan bir tesisatçının bütün bunları tamamen bilmesi gerekmektedir.
Plastik boruya işlem yapmak demir boruya işlem yapmaktan çok daha kolaydırki bundan dolayı kendine tesisatçı sananlar türemiştir. şuan piyasadaki tesisatçıların abartısız %95 lik bir bölümü hangi boruya hangi derecede kaynak yapacağını dahi bilmezler zaten çoğunda 30 liralık karaköyden alınan makinalar vardır ki bunlar ısıyı ayarladığınz derecede dahi tutmazlar standart makine son ayarda çalışır ve kaynak bu şekilde yapılır.
Yukarıda örneğini verdiğimiz birçok konudan ve bunları denetleyecek kimse olmamasından dolayı kalorifer tesisatı yaptırırken kesinlikle referanslı kendini tekniğini bilen işin uzmanı paranın üzerindeki Atatürkün sesini değil ilk önce vicdanının sesini dinleyen kişilere yaptırmanız çok ama çok önemlidir.
Yanılmıyorsam kalde nin bir reklamı vardı damarları sağlam olmayan kişinin kalbi sağlam çalışmaz tesisat gerçekten damardır bu nedenle kombi, radyatör vs konulardan ziyade ilk önce tesisatınız düzgün olmalıdır tesisatı düzgün olmayan bir dairede en kral kombi/kazan dahi kullanılsa tam verim alınamayacaktır.


KONUMUZ DIŞI LAKİN SIHHI TESİSATADA DEĞİNMEK İSTEDİM

TEMİZ SU TESİSATI HAKKINDA KISA BİLGİLENDİRME

Sıhhi tesisatta plastik borudan önce galvaniz kaplı demir borular kullanılırdı platsik borunun üretimi, zamanla ucuzlaması, ve işciliğinin pratik olmasından dolayı galvaniz tesisat şuan kullanışmıyor denecek kadar azdır.
Devlet binalarında bayındırlık plastiğe onay vermediği için hâlâ galvaniz tesisat kullanılmaktadır bunun dışında galvaniz tesisat yangın hatlarındada kullanılmazı zorunlu alanlardan biridir.
Evinize yaptıracağınız tesisatta en çok yapılan hata boru çapıdır kimi daire sahipleri ekonomik olsun diye bilinçli yaptırırken kimi tesisatçılar 3 kuruş daha fazla kâr edelim diye 1/2 boru ile tesisat döşemektedirler.
1/2 tesisat döşemenin en çok farkedilen dez avantajları ise misal banyo yaparken mutfaktan soğuk su açılsa 1/2 hat iki musluğu taşıyamayıp banyodaki sıcak soğuk karışımı yapamayıp su ısınacak ve soğuyacaktır.
Bunun yanısıra sorunuzdan geçen akışkan hızı yüksek olduğundan ses yapıp komşunuzu ve sizi rahatsız edecektir hele birde tesisatta çapak oluştuysa hiç çekilmez bir hal alacaktır.
Nolmalde saatten itibaren boru çapı min 3/4 olmalı ve daire içerisinde her musluğa 1/2 borularla dağitılmalı hat sondan 2. dağıtım yerine ulaştığında buradan itibaren 1/2 boru ile son muslukta bağlanmalıdır.
Soğuk tesisat hattı ppr sıcak tesisat hattınız ise kompozit olmalıdır.
Saatinizin girişinde pislik tutucu(Filtre)+vana ve bölgenizde basınç yüksek ise basıncı 3,5 bara düşürebilecek birde basınç düşürücü olması tesisatınızı ve sağlığınızı koruyacaktır. borular 25 bara kadar dayanıklı olsada flex bağlantılar hatta su sayacınızın dahi çalışma basıncı 3,5 bar dır.
Bu tesisat çekilirken kalorifer tesisatındaki bütün püf noktaları geçerlidir.

PİSSU TESİSATI HAKKINDA KISA BİLGİLENDİRME
Pissu tesisatınız yapılırken ilk olarak komple tesisatınızın pvc-u yada ppr olmasına özen gösterilmelidir bunun yanısıra özellikle piyasada reklamlarla ayakta duran ve halkın en iyi dediği boru markasının dahi contaları 5 para etmezdir işi yapacak olan usta bilinçli ve çok tecrübeli olmalıdır.
Bazı ustalar işin kolayına kaçıp pvc yerine plastik gırtlak hortum döşemektedirler ki en tehlikeliside budur. Gırtlar hortumları yapısı gereği çok dayanıksız bir hortumdur kısa sürede sertleşip kendiliğinden çatlamalar yapabilirler bunun yanında çapları Q 30-32 oldukları için en ince pvc borunun dahi yarı çapının altındadır.
Kısaca Gırtlak borular Yer sifonunuzun bağlantısı dahil tesisatınızda kesinlekle sokmamanız gereken bir malzemedir.
Son olarak bildiğimiz gibi fareler boruları kullanarak 5. kattaki dairelere dahi ulaşabilmektedirler.
Fare börtü böcek vs haşerelerin dairenize girmemesi için ana kolonun ilk bağlantı nnoktasına çekvalf koydurmayı ihmal etmeyiniz.


RADYATÖRÜN HAVASINI ALMAK
Kalorifer sistemimiz bazı zamanlarda havalar hava yaparlar.
Hava yapmasının neticesinde kaloriferlerde ısıtmama ve su sesi gibi sorunlar oluşmaktadır.
Radyatörlerimizin havasını almak oldukça basit bir işlemdir.

1.Radyatörümüzün giriş (üst) vanasını kapatalım.
2.hava tahliye pürjörünü pürjör anahtarıyla açıp bir miktar su gelene kadar açık tutup yeniden kapatınız.
3.radyatörümüzün giriş vanasını yeniden açalım.
4. aynı işlemleri diğer radyatörlerede uygulayalım. (radyatörlerde hava fazlaysa arada bir kombinin basıncını kontrol ediniz)
5. Kombimizin basıncını kontrol edelim eksilen suyu tamamlayıp devreye alalım.EKLEMELER YAPILACAKTIR.< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi livingston -- 20 Aralık 2012; 3:27:34 >livingston
Konu Sahibi

1 Mayıs 2011; 1:39:20
BU MESAJ ALAN İLERİDE EKLEMELER YAPABİLMEK İÇİN REZERVE EDİLMİŞTİR.yeniceri
1 Mayıs 2011; 4:01:31
Üstat zamanlama olarak biraz geç oldu ama konunun açılması iyi oldu. Genelde herşeyi son ana bırakan bir toplum olduğumuzdan bu tür işleride kışa girmeden hemen önce yaptırıyoruz. Bu konuda bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlarımızın faydalanacağı bir sayfa olacağını düşünüyorum.livingston
Konu Sahibi

1 Mayıs 2011; 5:35:16

quote:

Orijinalden alıntı: yeniceri

Üstat zamanlama olarak biraz geç oldu ama konunun açılması iyi oldu. Genelde herşeyi son ana bırakan bir toplum olduğumuzdan bu tür işleride kışa girmeden hemen önce yaptırıyoruz. Bu konuda bilgiye ihtiyacı olan arkadaşlarımızın faydalanacağı bir sayfa olacağını düşünüyorum.

Teşekkür ediyorum üstad dediğin gibi biraz geç oldu ama diğer sayfalarda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık sorusu olan arkadaşlara.
Sözünü ettiğin gibi genelde bu işler kışa girmeden önce yaptırılıyor bununla ilgili bir konuyada detaylı olarak değineceğim ilerleyen zamanlarda.
Sizlerinde yardım ve bilgileiyle önümüzdeki tüm zamanlar için kalorifer tesisatı yaptırmayı düşünen arkadaşlara ışık tutacak bir sayfa haline getirmeyi planlıyorum.
Saygılarımla.desing
1 Mayıs 2011; 11:53:27
Merhaba konuyu görünce sevinenlerdenim.
Geçen yaz yeni ev aldım kalorifer tesisatı komple yapılmıştı,biz kombiyi sonradan taktırdık.Bu kış kombi kullanmaya başladığımız günden beri 3-5 gün arasında kombideki su seviyesi 1 barın aşağısına düşüyor.İlk başta sorun olmaz diye düşündüm baktım olacak gibi değil,hemen kombi servisini aradım, servis kalorifer tesisatında kaçak olma ihtimalininin %90 olduğunu, kombide bir problem olamayacağını söyledi.Bende tesisatçıyı çağırdım,tesisatçı yarım saat evde kaçıran yer aradı ama bulamadı.Yok abi bunda kaçak falan dedi ,zaten kaçak olsa atl komşun kapını çoktan çalmıştı dedi.O kadar su nereye gidiyor anlamadım.Kombi servisini tekrar aradım geldi baktı,yok usta bunda sorun dedi.Nasıl bulacağız sorunu bilmiyorum artık.

Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla,kombi hiç durmadan gece gündüz çalışırsa su seviyesi hiç düşmüyor.Ama ben evim sıcak olduğu için geceleri termostatı düşük ayarlıyorum mecburen.Sizce bundan sonraki izlemem gereken yol ne olmalıdır...livingston
Konu Sahibi

1 Mayıs 2011; 19:58:48

quote:

Orijinalden alıntı: desing

Merhaba konuyu görünce sevinenlerdenim.
Geçen yaz yeni ev aldım kalorifer tesisatı komple yapılmıştı,biz kombiyi sonradan taktırdık.Bu kış kombi kullanmaya başladığımız günden beri 3-5 gün arasında kombideki su seviyesi 1 barın aşağısına düşüyor.İlk başta sorun olmaz diye düşündüm baktım olacak gibi değil,hemen kombi servisini aradım, servis kalorifer tesisatında kaçak olma ihtimalininin %90 olduğunu, kombide bir problem olamayacağını söyledi.Bende tesisatçıyı çağırdım,tesisatçı yarım saat evde kaçıran yer aradı ama bulamadı.Yok abi bunda kaçak falan dedi ,zaten kaçak olsa atl komşun kapını çoktan çalmıştı dedi.O kadar su nereye gidiyor anlamadım.Kombi servisini tekrar aradım geldi baktı,yok usta bunda sorun dedi.Nasıl bulacağız sorunu bilmiyorum artık.

Ayrıca gözlemlediğim kadarıyla,kombi hiç durmadan gece gündüz çalışırsa su seviyesi hiç düşmüyor.Ama ben evim sıcak olduğu için geceleri termostatı düşük ayarlıyorum mecburen.Sizce bundan sonraki izlemem gereken yol ne olmalıdır...


Kombideki bu kadar su nereye gidiyor derken kombi tesisatında aşırı bir genleşme yoksa 1 lt lik kayıp dahi basıncı 0 lara çekebilir.
kalorifer ve kombinizi ayrı ayrı test etmenizde yarar var diyeceğim ama çalışırken düşmeyip soğukken düşmesi bağlantılara yada sistemdeki havaya yönlendiriyor beni.

sisteminizde hava varsa ısınan hava genleşecek ve basıncınızı yüksek tutacaktır ilk olarak kombiniz mümkünse soğukken sisteme 2 bar su verip radyatörlerden havayı tamamen alın mümkünse hava alırken hava pürjörünün olduğu bölgeyi alttan destekleyerek 1-2 cm kaldırarak almayı ve bu işlemi yaparken radyatörünüzün giriş vanasının kapalı çıkış vanasının açık olmasına özen gösterin.

İkinci olarak ısı faktöründen dolayı malzemelerin genleşmesi akla geliyor. yukarıdaki işlemi yaparken yada hattın soğuk olduğu bir ara tesisatınızdaki basıncı 2.6 seyiyesine kadar çıkartıp radyatör ve kombi montajındaki bütün ek yerlerini kontrol etmenizde fayda var.
basıncı 2.6 ya çıkardıktan sonra 10 dk kadar bekleyip kontrole öyle başlayınız. Kontrol ederken ek yerlerine kuru peçete ile dokunursanız peçetedeki suyu daha net görebilirsiniz.

kontrolleriniz bittiğinde tahliye musluğunu açarak sistemdeki suyu 1,5 bar a düşürmeyi ihmal etmeyiniz. tahliye musluğunuz yoksa kombi altındaki soğuk besleme suyu vanasını kapatıp kombi besleme vanasını açtıktan sonra herhangi bir sıcak musluğunu açarak kaloriferdeki suyu musluktan akıtabilirsiniz gereken değere geldiğinde önce musluğunuzu ardından kombi besleme vanasını kapatdıktan sonra soğuk besleme vanasını açabilirsiniz.
sistemi eski haline aldıktan sonra musluğunuzdan bir süre boşa su akıtınız.
Sistemi göremediğimiz için tahminlerle ilerliyorum. bu nedenle sorun burdan değilse daha detaylı bir teste gidebiliriz.desing
2 Mayıs 2011; 11:11:15
Merhaba
-Kombideki su seviyesi en fazla 1,7 sevisine çıkıyor,ya dolu olduğu için almıyor,yada otomatik kesiyor.
-Hava pürjörü nerede olabilir tam olarak.Kesin olarak varmıdır,konulmuşmudur...
-Açıkçası soğukken hiç su basımı yapmadım,onu deneyeceğim.

Sonrasında tekrar görüşlerimi yazarım..yeniceri
2 Mayıs 2011; 12:04:06

quote:

Orijinalden alıntı: desing

Merhaba
-Kombideki su seviyesi en fazla 1,7 sevisine çıkıyor,ya dolu olduğu için almıyor,yada otomatik kesiyor.
-Hava pürjörü nerede olabilir tam olarak.Kesin olarak varmıdır,konulmuşmudur...
-Açıkçası soğukken hiç su basımı yapmadım,onu deneyeceğim.

Sonrasında tekrar görüşlerimi yazarım..


Tesisatcı çağırdığınızda bu bölümü kontrol etmiştir diye düşünüyorum yani hava varmı yokmu kontrol etmiştir. Bahsedilen hava purjörü radyatörün vana bağlantısının tam karşı tarafında üstte bulunur. Baktığınızda hemen anlayacaksınız ordaki vidayı tornavidayla gevşetirseniz o bölümden varsa hava cıkacaktır su gelmeye başladığında tekrar vidayı iyice sıkın,bunu bütün radyatörlere uygulayın ilk önce en sondaki radyatörden başlayın. Bu işlemi yaparken o bölümden su geleceğini unutmayın o nedenle altına bir şey koymayı ihmal etmeyin.livingston
Konu Sahibi

5 Mayıs 2011; 19:12:07
quote:

Orijinalden alıntı: desing

Merhaba
-Kombideki su seviyesi en fazla 1,7 sevisine çıkıyor,ya dolu olduğu için almıyor,yada otomatik kesiyor.
-Hava pürjörü nerede olabilir tam olarak.Kesin olarak varmıdır,konulmuşmudur...
-Açıkçası soğukken hiç su basımı yapmadım,onu deneyeceğim.

Sonrasında tekrar görüşlerimi yazarım..

Yeniçeri üstat cevaplamış ek olarak benim söyleyeceğim eğer kombi suyunuzu otomatik doldurma butonundan değilde kombinin altındaki vanadan manuel olarak yapıyor ve basınç 1.7 yi geçmiyorsa şebeke basıncınız düşük demektir. Bu durumda ya hidrofor kullanmalısınız yada su doldurma işlemini gece yapmayı denemelisiniz geceleri su kullanımı düştüğü için basınç bir nebze daha yükselecektir.xiamen
6 Mayıs 2011; 22:33:49
Diğer başlıklarda Oxi Plus aliminyum folyolu boru önerilmiş okuduğum kısımlarda.

Benim tesisatım şap altından döşenecek. Konuştuğum doğalgazcılar hep folyolu boruyu dışardan döşediğimiz tesisatlarda kullanıyoruz dediler. Folyolu boru şap altında gereksiz çünkü ışık görmüyor diyorlar. Ne kadar doğru bu bilgi? Folyolu boruda ısrar etmelimiyim?livingston
Konu Sahibi

7 Mayıs 2011; 3:07:39

quote:

Orijinalden alıntı: xiamen

Diğer başlıklarda Oxi Plus aliminyum folyolu boru önerilmiş okuduğum kısımlarda.

Benim tesisatım şap altından döşenecek. Konuştuğum doğalgazcılar hep folyolu boruyu dışardan döşediğimiz tesisatlarda kullanıyoruz dediler. Folyolu boru şap altında gereksiz çünkü ışık görmüyor diyorlar. Ne kadar doğru bu bilgi? Folyolu boruda ısrar etmelimiyim?


Kesinlikle ısrar etmelisiniz.

Sözünü ettiğiniz ışık kullanma suyu borusu ışık/güneş gören ortama döşendiğinde yosunlaşma ve baktesi üretebilmektedir.Kalorifer tesisatında ise kullanma suyundan ziyade okjen emilimi dikkate alınmaktadır.

Kombi ve radyatörlerinizin içerisindeki hava içerisindeki oksijen normal boruda sürekli kendini yenileyerek kombi radyatör gibi metal bölümlerde paslanmaya çürümeye sebep olur bu nedenle kombide oksijen bariyeri gerek sıva altı gerek sıva üstü çok önemlidir.
Hatta tesisatta kullanılan atlamaların (borunun üzerinden geçmeye yarayan kavislerin) dahi oksijen bariyerli olması yararınıza olacaktır.Yux[H]ell!cA
30 Eylül 2011; 21:30:14

Sevgili arkadaşlar benim sorumun cevabı belki burada olmayabilir fakat yinede sayfada ilgili bilgileri görünce sormadan geçemedim; ilgilenen arkadaşlarım varsa lütfen yardım edin. Mutfak dekarasyon olunca mevcut olan eski ECA dökme demirli olan kaloriferi çıkarttık yerine ince dizaynı olan bi perde kalorifermidir nedir öyle bişey taktırmak istiyoruz, yanlışda telafuz ediyo olabilirim fakat ince görünümlü bi dizayna sahip kalorifer istiyoruz. Piyasada nereden alınır bilmiyorum. Bauhaus' a sordum mesela yoktu. Sizlerin aklına gelen yada bilen varsa lütfen buradan yazsınlar. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.arost
1 Ekim 2011; 17:54:37
Komurlu kalolifer kazanı kaynarsa ne olur ? 105 derece civarını gördü kaynama sebebi termostat arızası normalde 40 dereceden sonra hidrofor çalısmaya başlıyor arıza olduğu için hidrofor çalışmıyor otomatikde değilde manuelde çalıştırmak zorundasın evet kazan kaynadıktan sonra kazan bı sorun görünmüyor aynı sekilde çalışıyor ama bilmediğimiz bir yerde sorun yaratabiliyormu?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >memint
1 Ekim 2011; 21:51:04
quote:

Orijinalden alıntı: Yux[H]ell!cA


Sevgili arkadaşlar benim sorumun cevabı belki burada olmayabilir fakat yinede sayfada ilgili bilgileri görünce sormadan geçemedim; ilgilenen arkadaşlarım varsa lütfen yardım edin. Mutfak dekarasyon olunca mevcut olan eski ECA dökme demirli olan kaloriferi çıkarttık yerine ince dizaynı olan bi perde kalorifermidir nedir öyle bişey taktırmak istiyoruz, yanlışda telafuz ediyo olabilirim fakat ince görünümlü bi dizayna sahip kalorifer istiyoruz. Piyasada nereden alınır bilmiyorum. Bauhaus' a sordum mesela yoktu. Sizlerin aklına gelen yada bilen varsa lütfen buradan yazsınlar. Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Saygılarımla.
Perde kalorifer diye bi şey duymadım. ama PKP tip 21 panel radyatör 7-8cm kalınlığıyla hem estetik hem de dayanıklı olur. 50-60-90 cm yükseklik çeşitleri olur. Bazı markalarda ek olarak 30-40cm olanları da var.
Marka olarak öncelikle DD olmak üzere, ECA, Vairad, Baymak Lux, Ferroli öneririm. Koçtaş'ta DD olması lazım. Ayrıca marka bayilerinden de bakabilirsiniz.Yux[H]ell!cA
1 Ekim 2011; 22:34:13

Aynen arkadaşım perde kalorifer değilmiş Havlupan mış sanırım tam isimleri bu çok değerli bilgilerine sonsuz teşekkür ederim. Saygılarımla..bdugac
9 Ekim 2011; 13:28:21
Ariston genus kombi suyu otomatik 1.2 bara kadar alıyor.(bence az) Kombi çalışırken su eksiltmiyor. Yaz modundayken su eksiliyor 0,6-0,7 bar olana kadar düşüyor. Su alma düğmesine basıyorum yine 1,2 bar. Ayrıca peteklerin üstü sıcak altı ılık, tüm peteklerin havasını aldım ama değişen bişey yok. Peteklerin (protherm) vanaları ikiside aşağıda. Vanayı biraz kapatmak istesem giriş-çıkış vanasını nasıl anlayabilirim? Çıkış vanası sürekli tam açık kalmak zorunda mı?
Teşekkür ederim.krep
9 Ekim 2011; 19:59:13
Merhaba, 4 ay önce hermatik şofben taktırdım çok şükür 4 ay sonra tesisat değiştiği için alınması zorunlu kılınan doğalgaz olur raporunuda aldım (her ne kadar evin içinde biçimsiz bir görüntü oluşturuyor ve çok sinir bozucu bir yerde şofben duruyor olmasına rağmen) her neyse benim sornunum şu şekilde doğalgaz boruları siyah ve mutfağın o kadar belirgin yerlerinden geçiyorki çok kötü bir görüntü oluşturuyor ve çok göze batıyor mutfağın duvar rengi ise şampanya rengi, ben bu siyah boruları boyamak istesem bir sıkıntı olur mu olmaz ise nasıl bir yöntem izlemeliyim, elimde su bazlı boya var duvarları boyadığım boyadan arta kalanlar.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


livingston
Konu Sahibi

9 Ekim 2011; 23:18:22
quote:

Orijinalden alıntı: krep

Merhaba, 4 ay önce hermatik şofben taktırdım çok şükür 4 ay sonra tesisat değiştiği için alınması zorunlu kılınan doğalgaz olur raporunuda aldım (her ne kadar evin içinde biçimsiz bir görüntü oluşturuyor ve çok sinir bozucu bir yerde şofben duruyor olmasına rağmen) her neyse benim sornunum şu şekilde doğalgaz boruları siyah ve mutfağın o kadar belirgin yerlerinden geçiyorki çok kötü bir görüntü oluşturuyor ve çok göze batıyor mutfağın duvar rengi ise şampanya rengi, ben bu siyah boruları boyamak istesem bir sıkıntı olur mu olmaz ise nasıl bir yöntem izlemeliyim, elimde su bazlı boya var duvarları boyadığım boyadan arta kalanlar.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Gaz açımı yapıldıysa (Uygun şartlarda) borularınızı boyamanızda bir sakınca yoktur.

Boyasını yaparken dikkat etmeniz ggereken birkaç madde vardır.

ilk olarak borulara kesinlikle plastik ve plastik benzeri boya uygulamayınız plastik boyalar havadaki nemi emebildikleri için boruların çürümesine neden olacaktır. Ve sonraki gaz açımında mühendisiniz problem çıkartacaktır.

Gaz dağıtım şirketleri SARI renk yağlı boyayı uyguın bulmaktadır lakin duvarın rengine uyacak başka bir renk yağlı boyada uygulayabilirsiniz.livingston
Konu Sahibi

9 Ekim 2011; 23:28:20
quote:

Orijinalden alıntı: bdugac

Ariston genus kombi suyu otomatik 1.2 bara kadar alıyor.(bence az) Kombi çalışırken su eksiltmiyor. Yaz modundayken su eksiliyor 0,6-0,7 bar olana kadar düşüyor. Su alma düğmesine basıyorum yine 1,2 bar. Ayrıca peteklerin üstü sıcak altı ılık, tüm peteklerin havasını aldım ama değişen bişey yok. Peteklerin (protherm) vanaları ikiside aşağıda. Vanayı biraz kapatmak istesem giriş-çıkış vanasını nasıl anlayabilirim? Çıkış vanası sürekli tam açık kalmak zorunda mı?
Teşekkür ederim.

Kış konumunda 90 derecede yanan kombide radyatörün en üst ve en alt noktası arasında 19 dereceye kadar olan ısı farkı normaldir kazan ısısı düştükçe radyatördeki ısı farkıda düşecektir bunun dışında anormal bir fark var ise muhtemel sirkülasyon (Su dolaşımı) yetersiz geliyordur. Bu durumda kombiye yakın olan radyatörlerin vanalarını kısarak suyu diğer radyatörlere yönlendirebilirsiniz.

Radyatörün giriş yada çıkış vanasını bir işaretleme yapılmadıysa bakarak anlaşılması kolay değildir ikiside aşşağıda derken bağlantı şeklini anlayamadım. Lakin sorunuzun cevabı giriş yada çıkış farketmez iki vanadan bir tanesini kısmanız yeterlidir. diğer vananızız açık olması birşeyi değiştirmez.

Su eksiltme meselesine gelince onlarca nedenden olabilir bir uzman yardımı istemeniz daha doğru olacaktır.bdugac
9 Ekim 2011; 23:44:12
quote:

Orijinalden alıntı: livingston

Alıntıyı Göster
Kış konumunda 90 derecede yanan kombide radyatörün en üst ve en alt noktası arasında 19 dereceye kadar olan ısı farkı normaldir kazan ısısı düştükçe radyatördeki ısı farkıda düşecektir bunun dışında anormal bir fark var ise muhtemel sirkülasyon (Su dolaşımı) yetersiz geliyordur. Bu durumda kombiye yakın olan radyatörlerin vanalarını kısarak suyu diğer radyatörlere yönlendirebilirsiniz.

Radyatörün giriş yada çıkış vanasını bir işaretleme yapılmadıysa bakarak anlaşılması kolay değildir ikiside aşşağıda derken bağlantı şeklini anlayamadım. Lakin sorunuzun cevabı giriş yada çıkış farketmez iki vanadan bir tanesini kısmanız yeterlidir. diğer vananızız açık olması birşeyi değiştirmez.

Su eksiltme meselesine gelince onlarca nedenden olabilir bir uzman yardımı istemeniz daha doğru olacaktır.

Vanalardan biri peteğin sağ altta, diğeri sol altta. Evdeki peteklerin hepsi böyle.

giriş vanası tam açık, dönüş vanası yarım açık olursa yada tam tersi petek daha azmı ısınacak?
Ben mutfaktaki peteğin daha az ısınmasını istiyorum, çünkü mutfakta ocak-fırın kullanıldığında en azından bu günlerde yeterli sıcak oluyor.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederim.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


KALORİFER VE DOĞALGAZ TESİSATI SORU CEVAP SAYFASI (GÜNCEL)