Kullanıcı Adı:
Şifre:

Kullanıcı ara yüzünde yeni dönem: Samsung One
ekrem71
Konu Sahibi

8 Kasım 2018; 0:48:45

Android işletim sisteminin ilk dönemlerinden bu yana aktif olan ve platformun yükselişinde en büyük emeğe sahip firmalardan birisi olarak gösterilen Samsung, kullanıcı arayüzü tasarımında da ilkler arasında. Zaman zaman kullanıcı ara yüzleri eleştirilse de bugün geldiği nokta takdire şayan.

 

Samsung One UI özellikleri

 

Katlanabilir akıllı telefon prototipi sergilendikten sonra uygun bir kullanıcı ara yüzü de şart olmuştu. Samsung One UI hem katlanabilir telefonlara hem de standart ekranlara yönelik akıcı bir ara yüz sunması ile öne çıkıyor.

 

Google ve Android geliştirici ekosistemi ile birlikte tasarlanan Samsung One UI, firmanın bugüne kadar kullanıma sunduğu ara yüzlerdeki eleştirilen noktaları ortadan kaldırarak daha akıcı bir tecrübe sunmayı amaçlıyor.

 

Ayrıca Bkz.Bixby asistanı geliştiricilere açıldı

Ara yüzde dikkat çeken ilgili içeriklerin ekranın alttaki yarısına alınması olmuş. Uygulama menülerinden pop-up ekranlara kadar pek çok fonksiyon bu yarıda toplanıyor. Fonksiyonları izleme kısmı ise ekranın üst yarısında gerçekleşiyor. Örneğin mevcut ara yüzde Saat uygulamasının menüleri üst kısımda iken yeni ara yüzde alt kısımda yer almış. Samsung bu konseptin daha doğal bir tecrübe sunduğunu ve tek ile kullanıma daha uygun olduğunu ifade ediyor.

 

Bir diğer dikkat çeken taraf ise ara yüzde kullanılan temanın rengi akıllı telefonunuzun rengine uygun olarak geliyor. Örneğin pembe bir Galaxy Note 9 kullanıyorsanız tema rengi pembe, siyah kullanıyorsanız tema rengi siyah olarak karşınıza geliyor.

 

Yine son dönem Samsung telefonlarında gördüğümüz yuvarlatılmış ekran tasarımı ara yüze de yansımış. Uygulama ikonları yuvarlatılmış köşelere sahip. Menülerde birbirine yakın seçenekler gruplanıyor.

 

Kilit ekranında ise elden geçirilmiş uygulama ikonları ve optimize edilmiş fontlar görülüyor. Katlanabilir telefon için ise özel bir kapak tasarımı yer alıyor. Bu tasarım üzerinde cihazın kapağını açmadan uygulamayı kullanabiliyorsunuz. Kapağı açtığınızda ise ilgili uygulama ekrana geliyor. Telefonda aynı anda 3 uygulamayı çalıştırabiliyorsunuz. Ekranın katlanmış veya açık olması fark etmiyor. Samsung uygulamaları akıcı bir şekilde buna uyum sağlıyor. Üçüncü taraf geliştiricilere de bu tasarım açılmış durumda.

 

One UI betası ay içerisinde ABD, Almanya ve Güney Kore’de erişime açılacak. Sonraki dönemde daha fazla ülkede erişim olacağı ifade ediliyor. Final sürüm ise Ocak ayında Samsung Galaxy S9, S9+ ve Galaxy Note 9 modelleri için indirmeye sunulacak.

 

 

[youtube=https://www.youtube.com/watch?v=Dz9Ux8LWNM8]

 


En Beğenilenler Tüm Yorumları Aç

Samsung nihayet sadeliğin güzelliğini keşfetti. Bkz.İOS
EyeCoral - 2 ay önce
s9+ kullanıyorum herhangi bir gereksiz uygulama görmedim. Samsung müzik uygulaması bile marketten indiriliyor artık. Siz çok geride kalmışsınız...
Greylights - 2 ay önce
Samsung’un S6 ile başlayan iğneyi kendine batırma süreci devam ediyor. Umarım bu yeni arayüz deneyimi stabilite noktasında daha da ilerleme sağlar.

iOS’a benziyor diyen arkadaşları ...
___Lawyer___ - 2 ay önce
Trashwizten sonra gelen Trashprience yetmedi birde Samsung Trash getirecekler .Siz önce telefonlarınızdaki çöpwareleri silin sonra arayüzle uğraşırsınjz .
Anti Fanboy - 2 ay önce
Exprience 9.5 arayüzü bana daha şık geliyor.
Justs - 2 ay önce

EyeCoral
8 Kasım 2018; 1:07:11
Samsung nihayet sadeliğin güzelliğini keşfetti. Bkz.İOS< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >intel7mix
8 Kasım 2018; 1:22:55
Yeni cihaz satmak için s8 ailesi ve note 8 güme gitmiş. S9 ailesi ve note 9 vermeseler iyiymiş yeni cihaz satamayacaklar şimdi üzüldüm.

Buna gelen 2 yanıtı gör.


Justs
8 Kasım 2018; 2:07:32
Exprience 9.5 arayüzü bana daha şık geliyor.V4LKyR
8 Kasım 2018; 5:58:52
Ekranın katlanması, katlı ekranlara destek vs...
HANİ NEREDE KATLANABİLİR TELEFON?
Şu adı sanı duyulmamış, maksimum 300-500 satış rakamına ulaşacak yerel Amerikan şirketini kapsam dışı tutuyorum.RX 480
8 Kasım 2018; 7:44:25
Ben anlamıyorum ya mis gibi arayüz varken bu çin malı arayüze ne gerek vardı. Eskisi cok daha şık duruyor. Samsung onumuzdeki sene centikli kulaklik girişsiz bu arayüzle bir telefon cıkarırsa benim için biter.

Buna gelen 2 yanıtı gör.quote:

Orijinalden alıntı: RX 480

Ben anlamıyorum ya mis gibi arayüz varken bu çin malı arayüze ne gerek vardı. Eskisi cok daha şık duruyor. Samsung onumuzdeki sene centikli kulaklik girişsiz bu arayüzle bir telefon cıkarırsa benim için biter.

Yav he he

AĞLA< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >stylememo
8 Kasım 2018; 8:27:48
Arayüz bize gelmez diye üzülmeyin arkadaşlar portlanır bu arayüz ve s7 edge ye bile gelir.crashserkan
8 Kasım 2018; 8:45:06
Önce bixby getirsinler< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >interwap
8 Kasım 2018; 9:31:24


Emin KOÇ
8 Kasım 2018; 11:07:15
Sade, akıcı ve işlevsel bir arayüzü isteyen Samsung kullanıcısı sonunda istediğine ulaşabilecek galibafotifoti
8 Kasım 2018; 11:22:11
eskiye destek konusunda apple olamadılar

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @intel7mix


intel7mix
8 Kasım 2018; 11:25:21
quote:

Orijinalden alıntı: fotifoti

eskiye destek konusunda apple olamadılar
Haklısınız ama onlarında ne kadar iyi güncelleme verdiği tartışılır.dawras
8 Kasım 2018; 11:39:10
Portu merakla bekliyorumkhytr89
8 Kasım 2018; 12:12:26
Lütfen basitleştirmesinler. Windows mobile süper bir işletim sistemiyken sırf basitleşsin diye windows phone adında berbat bir sistem çıkarttılar. Ben androidi ultimate kullanıcılara da hitap ettiği için seviyorum.böceksavar
8 Kasım 2018; 13:59:31
samsung un derdi basitlestirilmek degil mesele arka planda calisan birsuru ise yaramayan servis ve app var bunlari yok etmesi lazimUni-ball Sever
8 Kasım 2018; 14:07:16
Ha bence harika bir arayüz olmuş en sonunda İOS e benzer arayüz yapmayı keşfetti android üreticileri...


Bu mesajda bahsedilenler: @RX 480


TheProNightly
8 Kasım 2018; 14:09:50
Hali hazırda olan arayüz bana göre çok iyi (Samsung Experience) Neden böyle bir değişime gittiklerini anlamadım.< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >SilentHunterHD
8 Kasım 2018; 14:10:19
s8+ var geçen sene alınma amiral gemisi ama yeni gelen güncellemeyi almaması zoruma gitti. şu zamana kadar samsung kullandım ama bundan sonra kullanılmaz.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


Anti Fanboy
8 Kasım 2018; 14:14:24
Trashwizten sonra gelen Trashprience yetmedi birde Samsung Trash getirecekler .Siz önce telefonlarınızdaki çöpwareleri silin sonra arayüzle uğraşırsınjz .< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.


Kullanıcı ara yüzünde yeni dönem: Samsung One