Kullanıcı Adı:
Şifre:

SAMSUNG 55NU8000 KULLANICILARI
maho23
Konu Sahibi

27 Mayıs 2018; 2:13:04
Uzun bir bekleyişin ardından ve bir çok model kıyaslaması yapıp elemeler sonrasında nihayetinde bu tv yi almış bulunmaktayım.

2018 yılı Samsung SUHD tanıtımında flat ekran bazında yalnızca bu modelin tanıtımı yapıldı.

Cihaz ile ilgili artı ve eksi yönlerini , ayarlamalarını , yazılım konularını ve olası sorunların çözümlerini bu konu altından paylaşarak , tv yi alan arkadaşlara yardım edip , alma düşüncesi içindeki kişilerin de fikir sahibi olmasını sağlayabiliriz.

TV sahibi olan arkadaşlar kendi deneyimlerini de buradan paylaşarak katkıda bulunabilirlerse memnun olurum.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

NU8000 TKGS güncel sıralı kanal listesi 2018 ;

Link -->maho23 NU8000 sıralı kanal listesi 2018
Alternatif Link -->NU8000 Kanal Listesi İndir
Listede olmayan kanalları manuel kanal arama kısmından eklerseniz listenin sonuna atar. Listede olup da yayını olmayan kanallar için ise (sinyal seviyesi yok ibaresi olan) kanalın güncel frekansını aratıp bulun.Kanalın içerisine girin , manuel arama kısmına frekans , sembol hızı ve polarizasyon değerini girip , şebeke arama kapalı dedikten sonra taramayı başlatın.İşlem bittikten sonra yayın açılacaktır.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Güncel yazılım sürümü 1202.3 indirmek için link ;

https://www.samsung.com...t/model/UE55NU8000TXTK/


Son güncelleme olan 1202.3 sürümü güncellemesini henüz yapmayan arkadaşlar için yüklemelerini öneririm.
Stabilite , kararlılık , uygulama ve tarayıcı performansı dışında bazı görüntü iyileştirmeleri de yapılmış durumda. Güncelleme sonrası tv özellikleri ve performansı daha belirgin hale geldi.

Rtings tarafından yapılan son test sonrasında ;

-Film performansı , 120 hz desteği , motion performansı ve burn-in yani ekran yanması problemi sorununa karşılık(sıfır risk) düzeltmeler yapılmıştır ve cihazın aldığı puanı artarak 8.0 olmuştur. Ayrıca BFI desteği (Black Frame Insertion) daha iyi performans vermektedir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Cihazın İlk Kurulumunda Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

1.Cihaz size ulaştığında kutunun sağlamlığına , bantlarına bakın. (Daha önceden açılmış mı diye. Bazen taşıma esnasında deformeler de olabiliyor.)
2.Daha sonra cihaz kutudan çıkarıldığında üzerindeki özel koruma folyosuna bakın.
3.Paneli , arkasını , çerçeveyi dikkatlice inceleyin. Yıpranma , deforme , çizik vs. var mı diye.
4.Servisler kuruluma geldiklerinde yanlarında servis kumandası olur. (Bildiğimiz bol tuşlu evrensel kumanda. Servis menüsüne erişim için). Siz yine de kuruluma gelmeden sizi aradıklarında hatırlatın getirsinler diye.
5.Kurulum tamamlandıktan sonra pixel ve renk testi yapmalarını isteyin. Cihazın servis menüsü içerisinde bunlar mevcuttur.(Ayrıca siz de bir usb belleğe video atıp test ettirebilirsiniz.)
6.Bu testleri bitirdikten sonra panel saatine bakmalarını söyleyin.(Cihaz daha önceden kullanılmış mı diye. Panel saati sıfırdır.Kurulumla , ayarla vs. bir kaç dk geçebilir.)
7.Bu işlemler bittikten sonra kanalları yüklemesini isteyin. Dilerseniz benim paylaşmış olduğum kanal listesini de siz usb belleğe atıp yüklemelerini söyleyebilirsiniz. Ana sayfada mevcut. (Fat32 ile biçimlendirilmiş usb bellek gerek.)
8.Kanallar yüklendikten sonra 4K , HD ve SD yayınları kontrol edin. Kanal geçişlerine bakın. Bulutlanma ve titreme var mı diye bakın.
(Cihaz ilk kurulumda genellikle Dinamik Mod ayarındadır. Kontrast, parlaklık ve arka plan ışığı yüksek , auto motion açık şekildedir.)
9.Devamında hoparlörü test edin. Sesi yükseltip alçaltın.(Standart , Optimize edilmiş ve Yüksek Ses modları mevcuttur. Optimize edilmiş modu öneririm.)
10.İnternetiniz var ise bağlanıp uygulamalara göz gezdirin ve bağlantınızı kontrol edin.(Youtube , tarayıcı vs..)
11.Son olarak isterseniz usb belleğe kısa videolar atıp bağlantı girişlerini test edin.

NOT:Bulutlanma ve ışık sızmasını karanlık ortamda daha iyi test edebilirsiniz.Gündüz ışık alan ortamda belirgin olmayabilir.Bunun için internet üzerinde bir çok test uygulama siteleri ve videoları mevcut.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Tv de PVR yayın kayıt özelliğini aktif hale getirmek
Öncelikle sorumluluk kullanıcıya aittir.Tv kapalı halde iken kumandadan (tuşlu evrensel kumanda) sıra ile info , menü , mute ve power tuşlarına basarak tv yi açıyoruz ve servis menüsü ekranının gelmesini bekliyoruz.Daha sonra servis menüsünde Options-MRT Option kısmında Region'u (Bölge) Pannordig 'i seçip cihazı kapatıyoruz ve tekrar açtığımızda kayıt özelliği devreye giriyor.Siz tv yi kullanırken kayıt arka planda çalışmasına devam eder. Yardımları için @slhsm arkadaşımıza da teşekkür ederiz.
(Servis menüsünü açtığınızda görüntü ayarlarınız sıfırlanabilir. Lütfen ayarlarınızı kontrol ediniz.)---------------------------------------------------------------------------------------------------
Kişisel olarak göz zevkine göre kullandığım ayarları konuya ekliyorum arkadaşlar.1202.3 sürümü.
Bu kısımda parlaklık ayarını içeriğe göre 1 veya en fazla 2 yapmanızı öneririm. Arka ışık eğer gözünüzü rahatsiz ediyorsa 35 seviyesine indirip deneyebilirsiniz. Resim ayarlarını uygula kısmında ise kendi zevkinize göre eğer Youtube , Netflix gibi uygulamalarda farklı ayar kullanmak isterseniz Geçerli Kaynak seçeneğini kullanın.


AutoMotion açık şekilde kullanmak isterseniz auto modu deneyin.Gözünüzü rahatsız ederse eğer Bulanıklık :10 Titreme :6 veya 7 şeklinde kullanabilirsiniz..
Oto kapatma hariç diğerleri kesinlikle kapalı konumda olmalı.


----------------------------------------------------------------------------------------


Cihazda öne çıkan özelliklere baktığımızda Tizen 2018 ile beraberinde gelen Bixby sesli komut desteği , Supreme UHD Dimming yeni karartma(local diming) teknolojisi , NU8000 PC bağlantısı ile 120hz çıkış,
ve yeni gelen güncelleme ile free sync desteğinin bulunması ,input lag değerlerinin çok düşük olması , HDR10 + desteği , one connect box ın kaldırılması gibi özellikler getirilmiş.

Henüz çok fazla kullanma fırsatım olmadı fakat ilk gözlemlerim sonucunda gerek görüntü kalitesi olsun , gerek uygulamaların ve tizen hızı olsun cihazın açılışı ve kapanışı gibi birçok unsur üst düzeyde.Ses kalitesi de bana göre gayet tatmin edici seviyede. Özellikle optimum modda kullanıldığında.Zamanla daha fazla detayı bu başlık altından paylaşacağım.

Cihazın Genel Özellikleri ;

DİKKAT !!!
Arkadaşlar Tv nin desteklediği video , ses ve goruntu formatlarını paylaşıyorum.Oynatılan içeriklere dair bazı uyarılar mevcuttur.Dikkate almanızı öneririm. Tv nin kendi model sayfasından e-manuel 2.0.3 Türkçe pdf sinden alıntı yapılmıştır.


Video kodekleri ;Altyazılar ;Görüntü formatları ;Müzik kodekleri ;Ses , müzik , video , fotoğraf kullanımına dair kısıtlama ve uyarılar ;


ÖNEMLİ


55NU8000 inceleme videosu ;
[DHTUBE=https://www.youtube.com/watch?v=UDajDHiKoqc&t=140s]
< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi maho23 -- 14 Ocak 2019; 13:33:55 >


En Beğenilenler Tüm Yorumları Aç

Bu konu çok soruluyor. Konu ana sayfasına ekleme yapacağım. Size de buradan kısaca bilgi vereyim.

Size yönlendirilen servise gelirken servis kumandası getirmelerini söyleyin.(Genellikle hepsinin...
maho23 - 2 ay önce
Arkadaslar kimsenin özelinde söylemiyorum ancak burayı okuyan herkes sanırım çok fazla pimpirikli oluyor. Sorun aramak istendiğinde mutlaka birseyler bulunabilir, hiçbir cihaz mükemmel değil sonuçt...
Njtymn - 14 gün önce
Yav amma takmışsınız kafayi, sanırsınız bugüne kadar 8k yayın izliyordunuz. Arkadaş bu kadar detaycı olmayın, gözün bile secemeyeceği ufak farklar var. Gerçekten is paranoya olmuş artık.
Njtymn - 13 gün önce

Buzmavili
27 Mayıs 2018; 4:09:56
free sync özelliği 4K'da geçerlimi

Buna gelen 2 yanıtı gör.


Dog of Xbox
27 Mayıs 2018; 8:24:54
Hayır değil 1080p de geçerli.

Bu tv güzel ama edge led değilde full array led olsaymış o zaman Sony XF90 ile rahat kapışabilirdi bence. Birde 49” olanı 50hz sanırım?< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @Buzmavili


maho23
Konu Sahibi

27 Mayıs 2018; 8:29:59
Samsung, Freesync desteğini dört modele taşıyan yeni ürün yazılımı çıktı. Ürün yazılımı güncellemesi 1103 numaralı yapıya sahip ve Q6FN, Q7FN, Q8FN, Q9FN ile NU8000 modelleri için kullanılabilir. Kullanıcılar 1103 numaralı güncellemeyi ayarlar kısmında kontrol edebilir.Yeni güncelleme, bu TV'lere FreeSync desteğini getiriyo ve değişken yenileme hızları sunuyor. Samsung'un bu modelleri gerçek 120 Hz yenileme hızına sahip. ancak FreeSync 1920x1080p (Full HD) hızında destekleniyor, Ultra HD ile henüz çalışmıyor.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @Buzmavili


maho23
Konu Sahibi

27 Mayıs 2018; 8:34:03
Evet. Gecen senenin modellerinde oldugu gibi yine 55' in altindaki paneller 50 Hz.< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @Dog of Xbox


Dog of Xbox
27 Mayıs 2018; 8:36:49
Hocam konsol oyunları zaten 50hz değil mi 100hz almanın ne artısı olur ki? Sanırım tv yayınlarında hızlı sahnelerde 100hz gerekli< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @maho23


maho23
Konu Sahibi

27 Mayıs 2018; 8:51:11
Onumuzdeki surec icerisinde konsollara da 120 Hz destegi gelecek. İleriye yonelik yapilan bir uygulama.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @Dog of Xbox


kazarus
27 Mayıs 2018; 16:21:08
Bu tv 10 bit ve VA panel mi arkadaslar? mu8000 ve mu9000 modellerinin üst modelimi ?azeroth_
27 Mayıs 2018; 17:22:29
Nu lar 2018 model mu lar 2017 model. Bugün media markt a nu modeline baktım çok beğendim. Satıcının dediğine göre mu da bulunan birkaç hata bu tv de düzeltilmiş. Onun dışında özellikler neredeyse birebir aynı. Tizen de güncellenmiş sanırım. İnternette 5250 tl ye bulunabiliyor. Media markt ta 6300 tl fiyatı< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >azeroth_
27 Mayıs 2018; 17:45:54
One connect box neden kaldırılmış ki? Tvnin arkasına bağlamaktan daha kolay bir çözüm değil miydi? Neden bu modelde kaldırılmış tam anlayamadım! Onun yerine başka bir çözüm mü var?< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.


maho23
Konu Sahibi

27 Mayıs 2018; 20:38:06
Panel VA 8 bit + frc diye geçiyor fakat bu durum çıplak göz ile ayırt edilemiyor. 10 bit panel ile arasında bir fark yok gibi. Yazılım olarak Tizen 4.0 2018 sürümü yüklü geliyor.

Yeni modellerde one connect yerine Samsung Temiz Kablo Çözümü kullanılmış. Panelin arka kısmında kablo kirliliğini önlemek için şeritlere yer verilmiş.

Geçen seneki modellere oranla HDR daha üst seviyede. Konsol ve pc bağlantıları için input lag seviyesi düşürülmüş.Tepki seviyesi çok iyi. 1080p de 120 Hz yenileme hızı veriyor.

Buna gelen 1 yanıtı gör.


azeroth_
27 Mayıs 2018; 22:28:38
Benim bildiğim 10 bit panel bu< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >baris007
28 Mayıs 2018; 0:09:43
Bencede kutu kalkmasi iyi olmamis zaten kutu onlarin fikriydi kablo karmasadindan kurtulmak icin yapmislardi< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >


Bu mesajda bahsedilenler: @azeroth_


Dog of Xbox
28 Mayıs 2018; 0:17:10
10bit< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @maho23


BeyazBüyü
28 Mayıs 2018; 0:19:09
quote:

Orijinalden alıntı: maho23

Onumuzdeki surec icerisinde konsollara da 120 Hz destegi gelecek. İleriye yonelik yapilan bir uygulama.
Xbox one x oyun konsoluna bu özellik gelmiş durumda.İstan34bul
28 Mayıs 2018; 0:23:58
55nu8000 ile 55nu8500 arasındaki farklar neler

curved ekran başka varmı fark?
< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Buna gelen 1 yanıtı gör.


maho23
Konu Sahibi

28 Mayıs 2018; 1:18:04


Kavisin haricinde bir fark yok. Yalnız bazı sitelerde yazılım yenileme hızında farklılıklar görünüyor.

Kimi sitede NU8500 için PQI 2700 iken bazılarında ise PQI 2400 olarak geçmekte. Bunun haricindeki tüm özellikler aynı.

Buna gelen 1 yanıtı gör.
Bu mesajda bahsedilenler: @İstan34bul


maho23
Konu Sahibi

28 Mayıs 2018; 1:25:33
Kuvvetle muhtemel ki 10 bit olması lazım.

Bir çok siteden karşılaştırma yaptım.

Samsung Shop 'un sitesinde ve Rtings 'de 10 bit olarak yer verilmişken Samsung.com'un sitesinde 10 bit desteği yok diye belirtilmiş.Bu mesajda bahsedilenler: @Dog of Xbox


aterikasedi
28 Mayıs 2018; 1:35:55
Tvyi alan arkadaşlara hayırlı olsun.Nazar değmeden güzel günlerde kullanın.Benim de yakın markajımda bu model.İlk fırsatta almak istiyorum.Şu an ks8500 mevcut.Buzmavili
28 Mayıs 2018; 1:36:08
quote:

Orijinalden alıntı: maho23

Samsung, Freesync desteğini dört modele taşıyan yeni ürün yazılımı çıktı. Ürün yazılımı güncellemesi 1103 numaralı yapıya sahip ve Q6FN, Q7FN, Q8FN, Q9FN ile NU8000 modelleri için kullanılabilir. Kullanıcılar 1103 numaralı güncellemeyi ayarlar kısmında kontrol edebilir.Yeni güncelleme, bu TV'lere FreeSync desteğini getiriyo ve değişken yenileme hızları sunuyor. Samsung'un bu modelleri gerçek 120 Hz yenileme hızına sahip. ancak FreeSync 1920x1080p (Full HD) hızında destekleniyor, Ultra HD ile henüz çalışmıyor.
anladım henüz 4K içerikler için hazır değil,teşekkürler..SAMSUNG 55NU8000 KULLANICILARI